Title
Nelinearna statička i dinamička seizmička analiza okvirnih zgrada prema performansama
Creator
Ćosić, Mladen S., 1978-
Copyright date
2014
Object Links
Select license
Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerade 3.0 Srbija (CC BY-NC-ND 3.0)
License description
Dozvoljavate samo preuzimanje i distribuciju dela, ako/dok se pravilno naznačava ime autora, bez ikakvih promena dela i bez prava komercijalnog korišćenja dela. Ova licenca je najstroža CC licenca. Osnovni opis Licence: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/rs/deed.sr_LATN. Sadržaj ugovora u celini: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/rs/legalcode.sr-Latn
Language
Serbian
Cobiss-ID
Theses Type
Doktorska disertacija
description
Datum odbrane: 11.06.2015.
Other responsibilities
mentor
Brčić, Stanko, 1949-
član komisije
Folić, Radomir, 1940-
član komisije
Lađinović, Đorđe, 1956-
član komisije
Mandić, Rastislav, 1955-
član komisije
Salatić, Ratko, 1961-
Academic Expertise
Tehničko-tehnološke nauke
University
Univerzitet u Beogradu
Faculty
Građevinski fakultet
Alternative title
Performance -based nonlinear static and dynamic seismic analysis of framework buildings
Publisher
[ M.S. Ćosić ]
Format
XXXIX, 406 str.
description
Teorija konstrukcija / Theory of structures
Zemljotresno inženjerstvo /Specific earthquake engineering
Abstract (sr)
U ovoj doktorskoj disertaciji su sprovedena istraživanja 2D i 3D modela okvirnih sistema zgrada prema performansama za uslove seizmičkog dejstva, a u skladu sa PBEE (Performance-Based Earthquake Engineering) metodologijom. Istraživanja se mogu klasifikovati u četiri bitno različite celine: istraživanja na polju akcelerograma i spektara odgovora, istraživanja na polju nelinearnog odgovora 2D modela okvirnih sistema koji participiranju u konstruktivnom sistemu okvirnih zgrada (dekomponovani ili tretirani kao nezavisne celine), istraživanja na polju nelinearnog odgovora 3D modela okvirnih zgrada i istraživanja na polju odnosa kapacitet konstrukcije/seizmički zahtev 2D i 3D modela okvirnih zgrada.
Istraživanja na polju akcelerograma zasnivaju se na primeni akcelerograma realnih zemljotresa i akcelerograma veštačkih zemljotresa. Prethodno su dvokomponentalni akcelerogrami realnih zemljotresa selektovani i preuzeti iz PEER GMDB baze. Veštački akcelerogrami su razmatrani kao nepotpuni i potpuni nestacionarni veštački akcelerogrami, pri čemu je pri kreiranju potpunih nestacionarnih veštačkih akcelerograma uzeta u obzir i analiza seizmičkog hazarda. Procesiranje akcelerograma je sprovedeno po teoriji signala kroz analize: formatiranje, konvertovanje, skaliranje, kalkulacija, procesiranje, kompatibilizacija, filtriranje, generisanje i transformacija. Postupak generisanja međukomponenata akcelerograma po uglovima je sproveden rotacijom komponenata akcelerograma u pravcu raseda i upravno na pravac raseda. Integracijom međukomponenata akcelerograma kreirana je površ akcelerograma (ground motion record surface). Na osnovu generisanih međukomponenata akcelerograma razvijeni su spektri odgovora i integrisani u površ spektra odgovora (response spectra surface). Za sve akcelerograme i spektre odgovora su analizirane mere intenziteta i kreirane anvelope mere intenziteta (intensity measure envelope). Istraživanjem su razmatrani aspekti skaliranja i kompatibilizacije akcelerograma i njihov uticaj na formu površi spektra odgovora.
Istraživanja na polju nelinearnog odgovora 2D modela okvirnih sistema zasnivaju se na primeni linijskih konačnih elemenata, čiji je poprečni presek diskretizovan na vlakna i kod kojih se uzimaju u obzir razvoj neelastičnih deformacija.
Definisani su opšti modeli pushover krivih koji su poslužili kao podloga za dalja razmatranja u doktorskoj disertaciji: visoko duktilno, visoko ili srednje duktilno, nisko ili neduktilno ponašanje zgrada i prelazna kategorija. Takođe, sprovedena je i klasifikacija pushover krivih varijacijom duktilnosti, duktilnosti u zoni ojačanja/omekšanja i koeficijenta odnosa krutosti u nelinearnom i linearnom domenu. Primenom ova tri parametra generisan je set tipoloških modela pushover krivih kod okvirnih 2D i 3D modela zgrada. Istraživanje tipa raspodele lateralnog seizmičkog opterećenja kod NSPA pushover analize sprovedeno je razmatranjem rešenja dobijenih iz INDA analiza zemljotresa. Predložena je parabolična raspodela kao alternativa ravnomernoj i ekvivalentnoj. Prednost ovakve raspodele je dokazana upoređujući sa rešenjem dobijenim iz regresione analize za grupu zemljotresa, odnosno diskretne vrednosti INDA analiza. Takođe, istraživanjem je utvrđeno da se primenom pushover krive za ravnomernu raspodelu lateralnog seizmičkog opterećenja postiže dosta dobro pokrivanje INDA anvelope u kapacitativnom domenu. Istraživanje uticaja TU (total updating), IU (incremental updating) i HU (hybrid updating) korekcije je razmatrano na 2D modelu okvira, pri čemu se najkvalitetnija rešenja dobijaju primenom NSAPA-DBA analize, u odnosu na INDA analizu. U cilju određivanja potrebnog broja NDA analiza u okviru jedne INDA analize, razvijena je metoda koja se bazira na rešenju dobijenom iz NSPA analize. Sa druge strane, u cilju predikcije rešenja koje se dobija iz INDA analize 2D i 3D modela okvirnih zgrada sa mogućnošću razmatranja odgovora sistema u kapacitativnom domenu, a pri tome ne povećavajući znatnije vreme potrebno za procesiranje, razvijena je hibridna inkrementalna nelinearna statička-dinamička analiza (HINSDA - Hybrid Incremental Nonlinear Static-Dynamic Analysis). Istraživanjem su dobijene veće vrednosti driftova u slučaju primene PGA-IDRmax parametara, nego kod primene PGA-DR parametara. Najmanje odstupanje HINSDA krive od INDA krive dobija se primenom trećeg UBEPKHS konstitutivnog modela, dok se najveće odstupanje dobija primenom prvog UBEPKHS konstitutivnog modela.
Istraživanja na polju nelinearnog odgovora 3D modela okvirnih sistema zasnivaju se na primeni linijskih konačnih elemenata, dok se na krajevima štapova apliciraju plastični zglobovi u kojima se omogućava razvoj nelinearnih deformacija. Efekti egzistencije tavanica modelirani su primenom elemenata veze. S obzirom da se kod 3D modela zgrada nelinearan odgovor razmatra primenom pushover krivih za
različite uglove dejstva zemljotresa, to je integracijom istih dobijena pushover površ (pushover surface) za NSPA i za INDA (IDA) analizu. Razmatranjem je prikazan opšti model pushover površi i ukazano je na neke specifične modele pushover površi. Tipološki modeli NSPA pushover površi su definisani u funkciji varijacije duktilnosti, duktilnosti u zoni ojačanja/omekšanja i koeficijenta odnosa krutosti u nelinearnom i linearnom domenu za jedan i dva glavna pravca. Generalno razmatrajući identifikovane su četiri grupe pushover površi: rotaciono polisimetrične u osnovi, monosimetrične u osnovi, bisimetrične u osnovi i asimetrične u osnovi. Uvedenim koeficijentom površi duktilnosti (ductility area coefficient) moguće je analizirati performanse 3D modela zgrada uzimajući u obzir duktilnost za sve pravce, odnosno uglove dejstva zemljotresa. Istraživanjem je pokazano da INDA (IDA) pushover površ ima drugačiji oblik, u odnosu na NSPA pushover površi, s obzirom da je primenjena druga mera intenziteta i inženjerski parametar zahteva. U cilju analize performansi 4x6x3, 4x6x5-13, 15x4x4, 15x4x4-6 i 9x6x5-12 3D modela zgrada sproveden je monitoring razvoja plastičnih zglobova po inkrementalnim fazama, a koji je prezentovan preko izopovrši u polarnim koordinatama. Takođe, razmatrane su realizovane krive u polarnim koordinatama za driftove, relativnu vrednost ukupne smičuće sile u osnovi zgrade i duktilnost. Istraživanjem je utvrđeno da su kod svih modela zgrada realizovani manji ili nešto veći maksimalni globalni driftovi DRmax od globalnog drifta DRIO, za IO performansni nivo prema FEMA propisima. Kod zgrada veće spratnosti se lakše realizuje viša klasa duktilnosti, a da se povećanjem neregularnosti u osnovi ova duktilnost redukuje. Razmatrajući realizovane NSPA pushover površi u prostornim koordinatama utvrđeno je da je kod svih 3D modela zgrada krutost u nelinearnom domenu gotovo horizontalna Kn≈0 ili blago pozitivna, osim u pojedinim slučajevima, gde sa povećanjem nelinearnih deformacija krutost postaje negativna Kn<0. Kod 9x6x5-12 3D modela zgrade su realizovane znatno manje maksimalne relativne vrednosti ukupne smičuće sile, u odnosu na relativne vrednosti ukupne smičuće sile kod 4x6x3, 4x6x5-13, 15x4x4 i 15x4x4-6 3D modela zgrada, a što je direktna posledica proračuna seizmičkog dejstva prema SRP propisima. U odnosu na krive relativne vrednosti ukupne smičuće sile u osnovi zgrade (V/W)adeq za maksimalni globalni drift DRmax određene NSPA analizama koje su kružnog ili približno kružnog oblika, krive relativnog spektralnog ubrzanja Sa/Sa,y određene IDA analizama su elipsoidnog oblika ili složenije forme.
U početnom delu istraživanja odnosa kapacitet konstrukcije/seizmički zahtev 2D i 3D modela okvirnih zgrada definisani su opšti modeli odnosa pushover krivih i krivih zahteva (BR/SD), a koji su poslužili kao podloga za dalja razmatranja ciljnih pomeranja. U drugom delu je razvijena iterativna metoda koeficijenata pomeranja (IDCM - Iterative Displacement Coefficient Method) kojom su određeni nivoi ciljnih pomeranja. Na osnovu IDCM metode i sprovedenih numeričkih testova na pushover krivama standardizovanih modela odgovora i random funkcija odgovora, utvrđeno je da se postiže veoma zadovoljavajuće slaganje vrednosti driftova realizovanih prema IDCM i NDA analizi. Takođe, minimalna su odstupanja relativne vrednosti ukupne smičuće sile u osnovi objekta realizovana IDCM metodom, u odnosu na rešenja dobijena NDA metodom pri nivoima ciljnih pomeranja (V/W)t. U trećem delu je sprovedeno istraživanje za nivo seizmičkog zahteva 3D modela zgrada, a prezentovano je preko anvelope ciljnog pomeranja (target displacement envelope) i driftova za: performansne nivoe, srednju vrednost, medijanu ciljnog pomeranja i maksimalno pomeranje. Takođe, prikazane su i relativne vrednosti ukupnih smičućih sila u osnovi zgrade za ciljna pomeranja i za maksimalni globalni drift. Na osnovu definisane anvelope ciljnog pomeranja razvijen je niz koeficijenata kojima se ocenjuju performanse 3D modela zgrada. Takođe, performanse zgrada su analizirane i primenom razvijene površi globalnog drifta (drift surface) i površi međuspratnog drifta (interstorey drift surface). U četvrtom delu je, na osnovu razvijene NSPA analize zasnovane na principu projektovanja zgrada prema mehanizmima loma (NSPA-DMBD - Nonlinear Static Pushover Analysis - Damage Mechanisms-Based Design) i istraživanjem na modelu okvirnog sistema, ukazano da je čak kod inicijalne NSPA analize indikator nepovoljnog mehanizma loma bio preko graničnih dilatacija betona. Kod nižih spratova, prema NSPA-DMBD metodi, vrednosti međuspratnih driftova se redukuju, dok se kod viših spratova povećavaju uravnotežujući na taj način odgovor konstrukcije.
Abstract (en)
Research of 2D and 3D models of frame building system according to the performances for the seismic action, and in accordance with the Performance-Based Earthquake Engineering (PBEE) methodology is presented in this doctoral dissertation. Research can be classified into four distinctly different areas: research in the field of ground motion record and response spectra, research in the field of nonlinear response of 2D model system frameworks that participate in building structural system framework (decomposed or treated as independent entities), research in the field of nonlinear response of 3D model frameworks and research in the field of the relationship of building capacity/seismic demand of 2D and 3D model frameworks.
Research in the field of ground motion record is based on the application of natural earthquakes and artificial earthquakes. Previously, the two-componential ground motion records of natural earthquakes are selected and downloaded from the PEER GMDB database. Artificial ground motion records were considered as incomplete and complete non-stationary artificial accelerograms, whereby when creating complete non-stationary artificial accelerograms the analysis of seismic hazard is taken into consideration. The signal processing theory is used for analysis of accelerograms: formatting, converting, scaling, calculation, processing, spectral matching, filtering, generating and transformation. The process of generating inter-components of accelerograms by angles is carried out by rotating components of accelerograms in the fault parallel and fault normal direction. The ground motion record surface is created integrating inter-components of accelerograms. Based on the generated inter-components of the accelerograms the response spectra are developed and integrated into the response spectra surface. For all accelerograms and response spectra intensity measures were analyzed and the intensity measure envelopes were created. The research examined the aspects of scaling and spectral matching of accelerograms and their impact on the form of the response spectra surface.
Research in the field of nonlinear response of 2D model system frameworks is based on the application of the beam finite elements, whose cross-section is discretized into fibers and which take into account the development of inelastic deformations. The
general models of the pushover curves are defined, which served as a basis for a further consideration in this doctoral dissertation: highly ductile, highly or medium ductile, low or brittle behavior of buildings and transitional category. Also the classification of the pushover curves is implemented by variation of ductility, ductility in the field of stiffening/softening and coefficient of the relation of stiffness in nonlinear and linear domain. By applying these three parameters the set of typological model of the pushover curves is generated for 2D and 3D models of framework buildings. Research the type of distribution of lateral seismic loads for the NSPA pushover analysis was conducted considering the solutions obtained from the INDA analysis of earthquakes. The parabolic distribution is proposed as an alternative to the uniform and equivalent. The advantage of this distribution is demonstrated by comparing with the solution obtained from the regression analysis for a group of earthquakes or discrete values of the INDA analysis. Also, research has found that the application of the pushover curve for the uniform distribution of the lateral seismic loads is achieved quite good coverage of the INDA envelope in the capacity domain. Exploring the impact of the TU (total updating), IU (incremental updating) and HU (hybrid updating) is discussed for 2D model system frameworks, where the highest quality solutions are obtained for the NSPA-DBA analysis, compared to the INDA analysis. In order to determine the required number of the NDA analysis within one INDA analysis, a method is developed based on the solution obtained from the NSPA analysis. On the other hand, in order to predict a solution that is obtained from the INDA analysis of 2D and 3D models of framework buildings with the possibility of considering the response of the system in the capacity domain, but not significantly increasing the time required to process, the Hybrid Incremental Nonlinear Static-Dynamic Analysis (HINSDA) is developed. Higher values of drifts are obtained in a case of application of PGA-IDRmax parameters, than in a case of application of PGA-DR parameters. The least deviation of the HINSDA curve to the INDA curve is obtained using the third UBEPKHS constitutive model, while the maximum deviation is obtained using the first UBEPKHS constitutive model.
Research in the field of non-linear response of 3D models of framework buildings is based on the application of the beam finite elements, while at the ends of the beams and columns are applied plastic hinges which enable the development of
inelastic deformations. Effects of existence of interstorey plates were modeled using the link elements. Given that in 3D models of framework buildings nonlinear response is considering using the pushover curves for different angles of seismic actions, the pushover surface is obtained by integrating the pushover curves for the NSPA and the INDA (IDA) analysis. The general model of the pushover surface is shown and some specific models of the pushover surfaces are pointed. The typological models of NSPA pushover surfaces are defined as a function of variations in ductility, ductility in the field of stiffening/softening and coefficient of the relation of stiffness in nonlinear and linear domain for one and two main directions. Generally considering, the four groups of pushover surfaces are identified: rotationally polysymmetrice at a base, monosymmetric at a base, bisymmetric at a base and asymmetric at a base. Introducing the ductility area coefficient it is possible to analyze the performance of 3D models of framework buildings taking into account the ductility in all directions or angles of seismic actions. Research has shown that the INDA (IDA) pushover surface has a different shape, compared to the NSPA pushover surface, since the different intensity measure and engineering demand parameter are applied. In order to analyze the performance of 4x6x3, 4x6x5-13, 15x4x4, 15x4x4-6 and 9x6x5-12 3D models of framework buildings, monitoring of the plastic hinges development at incremental stages was conducted, which is presented as isosurfaces in polar coordinates. Also, the implemented curves are discussed in polar coordinates for a drift, the relative value of the total base shear force of building and ductility. Research found that in all models of buildings are realized smaller or something larger maximum global drifts DRmax from global drifts DRIO, for the IO performance level according to the FEMA regulations. The higher ductility class is easier to realize for buildings with a larger number of storeys, and increase in irregularities at a base reduces ductility. Considering the realized NSPA pushover surface in spatial coordinates, for all 3D models of framework buildings, was found that stiffness in the nonlinear domain Kn≈0 is almost horizontal or slightly positive, except in certain cases where with increasing nonlinear deformations stiffness becomes negative Kn<0. For 9x6x5-12 3D model of framework building was realized significantly lower maximum relative value of the total base shear force of building in relation to the relative value of the total base shear force of building for 4x6x3, 4x6x5-13, 15x4x4 and 15x4x4-6 3D models of framework buildings. It is a
direct consequence of calculation of the seismic action according to the SRP regulations. In relation to the curve of the relative value of the total base shear force of building (V/W)adeq for maximum global drift DRmax calculated by the NSPA analyses that are circular or nearly circular in shape, curve of the relative spectral acceleration Sa/Sa,y calculated by the IDA analyses are ellipsoidal or more complex forms.
In the initial part of research of the relationship of building capacity/seismic demand of 2D and 3D model frameworks the general models of relations for the pushover curves and the demand curves (BR/SD) were defined, which served as a basis for further consideration of target displacements. In the second part of research the Iterative Displacement Coefficient Method (IDCM) was developed, which was used for analyses of the target displacements. Based on the IDCM method and numerical tests conducted on the pushover curves for standardized models of responses and the random response function, it is found that the values of drifts are in very satisfactory agreement according to the IDCM and the NDA analyses. Also, the minimum deviation of the relative value of the total base shear force of building realized by the IDCM method, compared to the solutions obtained by the NDA method at levels of target displacements (V/W)t. In the third part of research the level of seismic demands of 3D models of framework buildings were conducted, and is presented through the target displacement envelope and drifts: for performance levels, mean, median of target displacement and maximum displacement. Relative values of the total base shear force of building for target displacements and maximum global drift are also shown. Based on the defined target displacement envelope a series of coefficients were developed which are used to assess the performance of 3D models of framework buildings. The performances of buildings are analyzed also using the developed global drift surface and interstorey drift surface. In the fourth part, based on the Nonlinear Static Pushover Analysis - Damage Mechanisms-Based Design (NSPA-DMBD) and research on the model of framework system, indicated that even at the initial NSPA analysis unfavorable fracture mechanism was through the ultimate concrete strain. At lower storeys, according to the NSPA-DMBD method, the values of interstorey drifts are reduced, while at the higher storeys are increased thus balancing the response of the structure.
Authors Key words
površ akcelerograma, površ spektra odgovora, okvirni sistemi, nelinearne seizmičke analize, PBEE, performanse, pushover površ, anvelopa ciljnog pomeranja, drift, mehanizmi loma
Authors Key words
ground motion record surface, response spectra surface, framework
buildings, nonlinear seismic analyses, PBEE, performances, pushover surface, target displacement envelope, drift, damage mechanisms
Type
Tekst
Abstract (sr)
U ovoj doktorskoj disertaciji su sprovedena istraživanja 2D i 3D modela okvirnih sistema zgrada prema performansama za uslove seizmičkog dejstva, a u skladu sa PBEE (Performance-Based Earthquake Engineering) metodologijom. Istraživanja se mogu klasifikovati u četiri bitno različite celine: istraživanja na polju akcelerograma i spektara odgovora, istraživanja na polju nelinearnog odgovora 2D modela okvirnih sistema koji participiranju u konstruktivnom sistemu okvirnih zgrada (dekomponovani ili tretirani kao nezavisne celine), istraživanja na polju nelinearnog odgovora 3D modela okvirnih zgrada i istraživanja na polju odnosa kapacitet konstrukcije/seizmički zahtev 2D i 3D modela okvirnih zgrada.
Istraživanja na polju akcelerograma zasnivaju se na primeni akcelerograma realnih zemljotresa i akcelerograma veštačkih zemljotresa. Prethodno su dvokomponentalni akcelerogrami realnih zemljotresa selektovani i preuzeti iz PEER GMDB baze. Veštački akcelerogrami su razmatrani kao nepotpuni i potpuni nestacionarni veštački akcelerogrami, pri čemu je pri kreiranju potpunih nestacionarnih veštačkih akcelerograma uzeta u obzir i analiza seizmičkog hazarda. Procesiranje akcelerograma je sprovedeno po teoriji signala kroz analize: formatiranje, konvertovanje, skaliranje, kalkulacija, procesiranje, kompatibilizacija, filtriranje, generisanje i transformacija. Postupak generisanja međukomponenata akcelerograma po uglovima je sproveden rotacijom komponenata akcelerograma u pravcu raseda i upravno na pravac raseda. Integracijom međukomponenata akcelerograma kreirana je površ akcelerograma (ground motion record surface). Na osnovu generisanih međukomponenata akcelerograma razvijeni su spektri odgovora i integrisani u površ spektra odgovora (response spectra surface). Za sve akcelerograme i spektre odgovora su analizirane mere intenziteta i kreirane anvelope mere intenziteta (intensity measure envelope). Istraživanjem su razmatrani aspekti skaliranja i kompatibilizacije akcelerograma i njihov uticaj na formu površi spektra odgovora.
Istraživanja na polju nelinearnog odgovora 2D modela okvirnih sistema zasnivaju se na primeni linijskih konačnih elemenata, čiji je poprečni presek diskretizovan na vlakna i kod kojih se uzimaju u obzir razvoj neelastičnih deformacija.
Definisani su opšti modeli pushover krivih koji su poslužili kao podloga za dalja razmatranja u doktorskoj disertaciji: visoko duktilno, visoko ili srednje duktilno, nisko ili neduktilno ponašanje zgrada i prelazna kategorija. Takođe, sprovedena je i klasifikacija pushover krivih varijacijom duktilnosti, duktilnosti u zoni ojačanja/omekšanja i koeficijenta odnosa krutosti u nelinearnom i linearnom domenu. Primenom ova tri parametra generisan je set tipoloških modela pushover krivih kod okvirnih 2D i 3D modela zgrada. Istraživanje tipa raspodele lateralnog seizmičkog opterećenja kod NSPA pushover analize sprovedeno je razmatranjem rešenja dobijenih iz INDA analiza zemljotresa. Predložena je parabolična raspodela kao alternativa ravnomernoj i ekvivalentnoj. Prednost ovakve raspodele je dokazana upoređujući sa rešenjem dobijenim iz regresione analize za grupu zemljotresa, odnosno diskretne vrednosti INDA analiza. Takođe, istraživanjem je utvrđeno da se primenom pushover krive za ravnomernu raspodelu lateralnog seizmičkog opterećenja postiže dosta dobro pokrivanje INDA anvelope u kapacitativnom domenu. Istraživanje uticaja TU (total updating), IU (incremental updating) i HU (hybrid updating) korekcije je razmatrano na 2D modelu okvira, pri čemu se najkvalitetnija rešenja dobijaju primenom NSAPA-DBA analize, u odnosu na INDA analizu. U cilju određivanja potrebnog broja NDA analiza u okviru jedne INDA analize, razvijena je metoda koja se bazira na rešenju dobijenom iz NSPA analize. Sa druge strane, u cilju predikcije rešenja koje se dobija iz INDA analize 2D i 3D modela okvirnih zgrada sa mogućnošću razmatranja odgovora sistema u kapacitativnom domenu, a pri tome ne povećavajući znatnije vreme potrebno za procesiranje, razvijena je hibridna inkrementalna nelinearna statička-dinamička analiza (HINSDA - Hybrid Incremental Nonlinear Static-Dynamic Analysis). Istraživanjem su dobijene veće vrednosti driftova u slučaju primene PGA-IDRmax parametara, nego kod primene PGA-DR parametara. Najmanje odstupanje HINSDA krive od INDA krive dobija se primenom trećeg UBEPKHS konstitutivnog modela, dok se najveće odstupanje dobija primenom prvog UBEPKHS konstitutivnog modela.
Istraživanja na polju nelinearnog odgovora 3D modela okvirnih sistema zasnivaju se na primeni linijskih konačnih elemenata, dok se na krajevima štapova apliciraju plastični zglobovi u kojima se omogućava razvoj nelinearnih deformacija. Efekti egzistencije tavanica modelirani su primenom elemenata veze. S obzirom da se kod 3D modela zgrada nelinearan odgovor razmatra primenom pushover krivih za
različite uglove dejstva zemljotresa, to je integracijom istih dobijena pushover površ (pushover surface) za NSPA i za INDA (IDA) analizu. Razmatranjem je prikazan opšti model pushover površi i ukazano je na neke specifične modele pushover površi. Tipološki modeli NSPA pushover površi su definisani u funkciji varijacije duktilnosti, duktilnosti u zoni ojačanja/omekšanja i koeficijenta odnosa krutosti u nelinearnom i linearnom domenu za jedan i dva glavna pravca. Generalno razmatrajući identifikovane su četiri grupe pushover površi: rotaciono polisimetrične u osnovi, monosimetrične u osnovi, bisimetrične u osnovi i asimetrične u osnovi. Uvedenim koeficijentom površi duktilnosti (ductility area coefficient) moguće je analizirati performanse 3D modela zgrada uzimajući u obzir duktilnost za sve pravce, odnosno uglove dejstva zemljotresa. Istraživanjem je pokazano da INDA (IDA) pushover površ ima drugačiji oblik, u odnosu na NSPA pushover površi, s obzirom da je primenjena druga mera intenziteta i inženjerski parametar zahteva. U cilju analize performansi 4x6x3, 4x6x5-13, 15x4x4, 15x4x4-6 i 9x6x5-12 3D modela zgrada sproveden je monitoring razvoja plastičnih zglobova po inkrementalnim fazama, a koji je prezentovan preko izopovrši u polarnim koordinatama. Takođe, razmatrane su realizovane krive u polarnim koordinatama za driftove, relativnu vrednost ukupne smičuće sile u osnovi zgrade i duktilnost. Istraživanjem je utvrđeno da su kod svih modela zgrada realizovani manji ili nešto veći maksimalni globalni driftovi DRmax od globalnog drifta DRIO, za IO performansni nivo prema FEMA propisima. Kod zgrada veće spratnosti se lakše realizuje viša klasa duktilnosti, a da se povećanjem neregularnosti u osnovi ova duktilnost redukuje. Razmatrajući realizovane NSPA pushover površi u prostornim koordinatama utvrđeno je da je kod svih 3D modela zgrada krutost u nelinearnom domenu gotovo horizontalna Kn≈0 ili blago pozitivna, osim u pojedinim slučajevima, gde sa povećanjem nelinearnih deformacija krutost postaje negativna Kn<0. Kod 9x6x5-12 3D modela zgrade su realizovane znatno manje maksimalne relativne vrednosti ukupne smičuće sile, u odnosu na relativne vrednosti ukupne smičuće sile kod 4x6x3, 4x6x5-13, 15x4x4 i 15x4x4-6 3D modela zgrada, a što je direktna posledica proračuna seizmičkog dejstva prema SRP propisima. U odnosu na krive relativne vrednosti ukupne smičuće sile u osnovi zgrade (V/W)adeq za maksimalni globalni drift DRmax određene NSPA analizama koje su kružnog ili približno kružnog oblika, krive relativnog spektralnog ubrzanja Sa/Sa,y određene IDA analizama su elipsoidnog oblika ili složenije forme.
U početnom delu istraživanja odnosa kapacitet konstrukcije/seizmički zahtev 2D i 3D modela okvirnih zgrada definisani su opšti modeli odnosa pushover krivih i krivih zahteva (BR/SD), a koji su poslužili kao podloga za dalja razmatranja ciljnih pomeranja. U drugom delu je razvijena iterativna metoda koeficijenata pomeranja (IDCM - Iterative Displacement Coefficient Method) kojom su određeni nivoi ciljnih pomeranja. Na osnovu IDCM metode i sprovedenih numeričkih testova na pushover krivama standardizovanih modela odgovora i random funkcija odgovora, utvrđeno je da se postiže veoma zadovoljavajuće slaganje vrednosti driftova realizovanih prema IDCM i NDA analizi. Takođe, minimalna su odstupanja relativne vrednosti ukupne smičuće sile u osnovi objekta realizovana IDCM metodom, u odnosu na rešenja dobijena NDA metodom pri nivoima ciljnih pomeranja (V/W)t. U trećem delu je sprovedeno istraživanje za nivo seizmičkog zahteva 3D modela zgrada, a prezentovano je preko anvelope ciljnog pomeranja (target displacement envelope) i driftova za: performansne nivoe, srednju vrednost, medijanu ciljnog pomeranja i maksimalno pomeranje. Takođe, prikazane su i relativne vrednosti ukupnih smičućih sila u osnovi zgrade za ciljna pomeranja i za maksimalni globalni drift. Na osnovu definisane anvelope ciljnog pomeranja razvijen je niz koeficijenata kojima se ocenjuju performanse 3D modela zgrada. Takođe, performanse zgrada su analizirane i primenom razvijene površi globalnog drifta (drift surface) i površi međuspratnog drifta (interstorey drift surface). U četvrtom delu je, na osnovu razvijene NSPA analize zasnovane na principu projektovanja zgrada prema mehanizmima loma (NSPA-DMBD - Nonlinear Static Pushover Analysis - Damage Mechanisms-Based Design) i istraživanjem na modelu okvirnog sistema, ukazano da je čak kod inicijalne NSPA analize indikator nepovoljnog mehanizma loma bio preko graničnih dilatacija betona. Kod nižih spratova, prema NSPA-DMBD metodi, vrednosti međuspratnih driftova se redukuju, dok se kod viših spratova povećavaju uravnotežujući na taj način odgovor konstrukcije.
“Data exchange” service offers individual users metadata transfer in several different formats. Citation formats are offered for transfers in texts as for the transfer into internet pages. Citation formats include permanent links that guarantee access to cited sources. For use are commonly structured metadata schemes : Dublin Core xml and ETUB-MS xml, local adaptation of international ETD-MS scheme intended for use in academic documents.